Myš

Počítačová myš je vstupné zariadenie počítača (periféria počítača) slúžiace na ovládanie polohy kurzora na obrazovke a vykonávanie operácií tlačením tlačidiel. Pomocou myši ovládame programy rýchlejšie ako pomocou klávesnice. Užívateľ ju drží v ruke a pohybuje ňou po podložke. Pohyb myši je prenášaný pomocou špeciálnych snímačov na pohyb kurzora na monitore. Myš dostala svoje meno, pretože staršie modely s káblom vedúcim k počítaču pripomínali tohto hlodavca.

V dolnej časti myši je zariadenie, ktoré detekuje pohyb myši vzhľadom k vodorovnej podložke a následne tento pohyb prenáša na obrazovku počítača. Má spravidla dve tlačidlá (jedno na výber, jedno pre kontextové menu), prípadne je doplnená aj skrolovacím kolieskom (pre vertikálny pohyb v dokumentoch).

Ak chceme aktivovať vyznačenú funkciu, musíme stlačiť tlačidlo - väčšinou ľavé (používa sa termín "click"). Pomocou myši sa ľahko kreslí v grafických programoch. Činnosť myši musí byť zabezpečená zodpovedajúcim programovým vybavením, ktoré ale novšie operačné systémy automaticky doinštalujú pri pripojení myši k PC.

Význam myši vzrástol s rozšírením MS Windows, kde je myš základným ovládacím zariadením a prakticky sa bez nej nezaobídeme. Na trhu sú už i bezdrôtové myši, ktoré pracujú s infračerveným alebo rádiovým spojením.

Fungovanie starej mechanickej myši:

1 - Pohyb myšou po podložke otáča guľou.
2 - Kolieska osí X a Y sa dotýkajú gule a prenášajú pohyb.
3 - Kolieska pre optické kódovanie majú otvory pre svetlo.
4 - Infračervené LED svietia otvormi v kolieskach.
5 - Snímače zachytávajú svetlo a prevádzajú ho na rýchlosť pohybu v smeroch X a Y.
Optická myš

Druhy počítačových myší:

Myš má dva druhy funkcií:

Bezdrôtová myš

Pripojenie myši k počítaču môže byť riešené:

Iné polohovacie zariadenia sú:

Náhrady myši v prenosných zariadeniach:



Stiahnuť prezentáciu