Sieťová karta

NIC (Network Interface Card), teda sieťová karta, je rozširujúcou kartou počítača, ktorá sa zasúva do zbernice počítača, avšak väčšina nových počítačov má sieťovú kartu integrovanú priamo na matičnej doske. Existujú aj externé sieťové karty pripájajúce sa cez externé konektory počítača. Je nevyhnutnou časťou hardvéru siete, pretože nám umožňuje pripojenie do siete a do Internetu.



Sieťová karta z logického hľadiska obsahuje elektronické obvody potrebné na komunikáciu použitím špecifickej fyzickej vrstvy a linkovej vrstvy, ako napríklad dnes najpoužívanejšia prenosová technológia Ethernet. Táto karta komunikuje s inými kartami v sieti a to buď priamo, ak sú napríklad spojené dva počítače spolu alebo prostredníctvom routera. Táto komunikácia je realizovaná na základe určitých pravidiel, tieto pravidlá boli zhrnuté a nazvané TCP/IP protokol, ktorý sa skladá z vrstiev a každá má svoju úlohu. Prostredníctvom tohto protokolu karta dáta vysiela aj prijíma.

Niekedy sa môžete stretnúť aj s pomenovaním sieťový adaptér. Každá sieťová karta má jedinečné identifikačné číslo nazývané MAC adresa. Toto číslo je pre každú kartu iné, nesmie sa zhodovať s iným číslom karty kdekoľvek na svete. Táto adresa sa používa na kontrolu komunikácie pre všetkých užívateľov siete. Taktiež existujú aj WiFi sieťové adaptéry, ktoré sa javia tak isto ako sieťové karty, avšak prijímajú signál bezdrôtovo.

Základné údaje sieťových kariet:


Podľa typu konektorov

Sieťové karty s konektorom AUI (Attachment Unit Interface) - pôvodný Ethernet prepojený hrubým koaxiálnym káblom. V dnešnej dobe sa takmer nepoužíva. Označoval sa ako 10Base5 a jeden segment mohol byť dlhý až 500 metrov.

Sieťové karty s konektorom BNC (Bayonet Neill-Concelman) - prepojené tenkým koaxiálnym káblom, dnes už málo používané. Tieto karty je možné využiť pre vybudovanie siete typu Ethernet 10Base-2. Je typický pre zbernicovú topológiu s rýchlosťou prenosu dát 10 Mb/s. Maximálna dĺžka kábla je 185 metrov.

Ukončenie kábla
krútenej dvojlinky
Konektor RJ-45
na sieťovej karte

Sieťové karty s konektorom RJ-45 (Registered Jack 45) - používajú sa pre siete s topológiou hviezda, prepojené niektorým typom krútenej dvojlinky (twisted pair) pre siete typu Ethernet a Token Ring. Praktické využitie nachádzajú pri budovaní pomalých sietí Ethernet 10Base-T a rýchlych sietí Fast Ethernet 100Base-TX. Krútená dvojlinka je tvorená pármi vodičov, ktoré sú po svojej dĺžke pravidelným spôsobom skrútené a následne sú do seba skrútené i výsledné páry. Maximálna dĺžka kábla je 100 metrov. Podľa tienenia proti elektromagnetickým vplyvom sa rozlišuje:

Sieťové karty typu COMBO - jedná sa o kombinovaný typ karty, na ktorej je umiestnený konektor BNC a RJ45. Väčšinou je na karte umiestnený aj konektor AUI. Tento typ kariet sa využíva pre pomalšie siete Ethernet 10Base-2 alebo 10Base-T.

Sieťové karty s konektorom ST (Straight Tip) - používajú sa pre optický kábel tvorený tenkým optickým vláknom, ktoré tvoria extrémne tenký valec skla – jadro, obvodové sklenené puzdro a povrchový ochranný plášť. Medzi ďalšie konektory patria: SC, FC, LC.

Straight Tip

Subscriber Connector

Fluorescence Connector

Lucent Connector

Sieťové karty s bezdrôtovým pripojením - signál sa prenáša rádiovým signálom alebo svetelným lúčom otvoreným priestorom. V dnešnej dobe je najpoužívanejšie WiFi pripojenie pomocou protokolu 802.11.


Interná sieťová karta

Je to klasická rozširujúca karta pre zbernicu počítača (ISA, PCI, PCI-E). Z hľadiska zbernice používa sieťová karta na prenos dát I/O adresu, DMA a IRQ. Na karte sa obvykle nachádza:


Externá sieťová karta

Sieťové karty pre zbernicu USB - jednoduchá inštalácia (nie je potrebné otvárať PC).
Karty je možné pripojiť počas chodu PC.

ExpressCard

Sieťové karty pre zbernicu PCMCIA alebo ExpressCard - týmto slotom bývajú vybavené predovšetkým prenosné počítače. Vyrábajú sa pre pomalé i rýchle siete a ich cena je vyššia ako u kariet pre zbernice ISA alebo PCI.

PCMCIA