Rozhranie SCSI/SAS

Rozhranie SCSI (Small Computer Systems Interface) bolo vyvíjané zhruba v rovnakej dobe ako rozhranie ESDI. Cieľom SCSI bolo vytvoriť štandardné rozhranie poskytujúce zbernicu pre pripojenie ďalších zariadení.


SCSI dovoľuje pripojiť ku svojej zbernici až 8 rôznych zariadení, z ktorých jedno musí byť vlastné SCSI rozhranie. Medzi ďalšie veľké výhody patrí možnosť pripojenia nielen interných zariadení, ako tomu bolo u všetkých predchádzajúcich rozhraní, ale aj zariadenia externých. SCSI nie je pevne viazané na počítač radu PC, ale je možné sa s ním stretnúť aj u iných počítačov (napr.: MacIntosh, Sun, Sillicon Graphics).

Jednotlivé zariadenia sú prepojené pomocou 50 vodičovej zbernice a nesú jednoznačnú identifikáciu v podobe ID čísla (v rozmedzí 0-7). ID 7 býva väčšinou nastavené na SCSI rozhranie a ID 0 býva zariadenie, z ktorého sa zavádza operačný systém. Zbernica musí byť na posledných zariadeniach ukončená tzv terminátory (zakončovacie odpory), ktoré ju impedančne prispôsobujú a zabraňujú tak odrazu signálov od konca vedenia. Tieto terminátory sú buď súčasťou zariadenia, alebo možno použiť externé terminátory.


Serial Attached SCSI (SAS) je sériová zbernica, ktorá nahrádza paralelnú SCSI zbernicu. Slúži pre pripojenie pevných diskov a páskových jednotiek. Po prvý krát bola predstavená v 80. rokoch 20. storočia. Pre komunikáciu používa štandardné SCSI príkazy. V súčasnej dobe je o niečo pomalšia, než aktuálny SCSI štandard, avšak v roku 2009 bude jej rýchlosť zdvojnásobena na 6 Gbit/s. Je spätne kompatibilná so SATA 2.0, takže 3,0 Gbit/s SATA disky je možné pripojiť na SAS rozhranie, avšak SAS disky k SATA rozhraniu pripojiť nie je možné.